A nagyatádi rendőrkapitányság járőreit kísérte el a kijárási tilalom első napján az atadhir.hu újságírója, Herr Dávid. A 10 ezer lelket számláló somogy megyei város első napi mérlege: 30 ezres bírság és egy szabálysértési feljelentés.
…Ismét felvillan a piros-kék fény, az autó félrehúzódik. Egy középkorú hölgy ül az autóban, csüggedten beismeri: nincs igazolása. Édesanyja felhívta este, hogy kell-e neki a maradék vacsora, mert ha nem, kidobja. Négy gyerek van otthon, akad elég éhes száj, azért ugrott át gyorsan kocsival. Tíz perce múlt nyolc óra. A rendőrök rögvest kiszabják a helyszíni bírságot: 30 ezer forint. Igencsak drága vacsora, gondolom magamban. Elkérik a hölgy adatait, majd visszamennek a furgonhoz rögzíteni az esetet a rendszerbe. „Nem szívesen csinálom ezt” – mondja sóhajtva az egyikük. Az asszony a helyzetébe beletörődve vár az autóban. „Még soha nem bírságoltak meg” – jegyzi meg szomorúan.
A rendőrök félrehúzódnak, letekerik az ablakot, majd köszönnek: „Jó estét, egy igazoltatásra, kérem, álljon meg!” „Rendben, de munkába sietek, jó?” – hangzik a felelet. Az egyenruhások kiszállnak a furgonból, a férfi már veszi is elő az iratait. Azt ellenőrzik először. „Most jön a kellemetlen rész – folytatja a rendőr – Van igazolása?” Még nem kaptam meg, válaszol a férfi, buszsofőr vagyok, éppen műszakba indulok, és azt mondták, most vehetem át a munkahelyemen. Hiába a kifogás, kijárási tilalom van, igazolásnak lennie kell, így a két közeg. Ismét bírságolás jön, ám a férfi ellenkezik, ragaszkodik hozzá, hogy beszéljenek a főnökével, már hívja is telefonon. Ám a rendőrök nem kívánnak beszélgetésbe bocsátkozni, közlik a lehetőségeket: vagy elfogadja a bírságot, vagy feljelentik. A buszsofőr az utóbbi mellett dönt, felveszik az adatait, majd beül az autójába, és elindulni dolgozni.
Vélhetően jó néhány éjszakai műszakot kell ledolgoznia, amíg megkeresi a büntetés összegét…
(Atadhir.hu nyomán.)
„Ha megharagszol a kritikusra, szinte biztosra veheted, hogy igaza van” – Stephen King.